2015 Associated Press all-Southeast District Football


Photo courtesy of Ruth Boll Wheelersburg quarterback Kyle Davis was named the Division V Associated Press Player of the Year.


2015 Associated Press all-Southeast District Football

DIVISION II

First Team

OFFENSE

End — Isaiah Smith, Logan, 6-3, 186, Sr.; QB —Lane Little, Logan, 5-11, 155, Sr.; OL — Kory Henthorne, Logan, 6-4, 250, Jr.; RB — Bryce McBride, Logan, 5-11, 185, Sr.

Offensive Player of the Year: Isaiah Smith, Logan

No Coach of the Year or Defensive Player of the Year selected due to only one team

Special Mention

Zac Buckley, Logan; Jenson Wallace, Logan

DIVISION III

First Team

OFFENSE

All-Purpose — Quintin Davidson, Chillicothe, 5-8, 170, Sr.; WR — Travis Moore, Marietta, 6-2, 180, Jr.; Kristian Boltenhouse, Chillicothe, 6-4, 180, Sr.; Heath Wiseman, Athens, 6-0, 180, Sr.; Ryan Hagan, Hillsboro, 5-10, 150, Sr.; Austin Leach, Jackson, 6-0, 166, Sr.; OL — Elijah Woolum, Jackson, 6-4, 280, Sr.; Austin Yoak, Marietta, 6-4, 230, Sr.; Matthew Hottinger, Wash. Court House Miami Trace, 5-10, 210, Sr.; A.J. Bryant, Thornville Sheridan, 5-11, 245, Sr.; QB — Hunter Sexton, Jackson, 5-11, 215, Sr.; RB — Zacciah Saltzman, Athens, 5-11, 210, Sr.; Nate Rosenbauer, Chillicothe, 5-9, 170, Sr.; Dominic Vanfossen, Marietta, 5-10, 190, So.; Larry Jackson, Wash. Court House Miami Trace, 6-1, 180, Sr.; Tim Ousley, McArthur Vinton County, 6-1, 240, Sr.; PK — Sheldon Moore, Jackson, 5-11, 188, Sr.

DEFENSE

DL — Dylan Cochran, Athens, 6-1, 210, Sr.; Isaac Bocook, Chillicothe, 6-5, 265, Sr.; Billy Cooper, Jackson, 6-0, 205, Jr.; LB — Jakob Staggs, Chillicothe, 6-0, 190, Sr.; Derek Grosse, Thornville Sheridan, 5-10, 185, Sr.; Raymon Potter, Jackson, 6-2, 225, Jr.; DB — Khaleel Danzy, Chillicothe, 5-6, 140, Jr.; Collin Massie, Jackson, 5-11, 190, Sr.

Co-Offensive Players of the Year: Zacciah Saltzman, Athens; Nate Rosenbuer, Chillicothe

Defensive Player of the Year: Billy Cooper, Jackson

Co-Coaches of the Year: Paul Culver, Thornville Sheridan; Andy Hall, Jackson

Special Mention

Trent Dawson, Marietta; Baley Allen, Wash. Court House Miami Trace; Leo Woods, Chillicothe; Kolby Rogers, Athens; Hunter Mullins, Athens; J.J. Goldick, Hillsboro; Sean Caudill, McArthur Vinton County; Cody Roseberry, Jackson

DIVISION IV

First Team

OFFENSE

All-Purpose — Erique Hosley, Chillicothe Unioto, 6-3, 215, Sr.; Marcus Paul, Circleville Logan Elm, 6-0, 200, Sr.; Kaileb Sheets, Pomeroy Meigs, 6-0, 180, Sr.; Andrew Spicer, New Lexington, 5-10, 165, Sr.; OL — Zach Finley, Circleville Logan Elm, 6-1, 275, Sr.; Trevor Hicks, Wash. Court House Washington, 6-5, 235, Jr.; WR — Cade Marquez, Waverly, 5-11, 140, Jr.; Aaron Manson, Circleville, 6-1, 175, Sr.; Connor Warden, Circleville, 6-1, 145, Sr.; Colton Lilly, Pomeroy Meigs, 6-1, 180, Sr.; QB — Clay Edler, Chillicothe Unioto, 5-10, 165, Jr.; Michael Camp, Circleville, 6-4, 165, Sr.; Cody Bartrum, Pomeroy Meigs, 6-1, 180, Jr.; RB — Drew Harris, Waverly, 5-11, 175, Jr.; Aaron Greer, Wash. Court House Washington, 6-0, 230, Sr.; PK — Bowen Boldoser, Circleville Logan Elm, 6-0, 170, Sr.

DEFENSE

DL — Austin Houser, Chillicothe Unioto, 6-5, 270, Sr.; Colton Atkinson, Pomeroy Meigs, 6-0, 225, Sr.; LB — Christian Redman, Circleville, 6-1, 195, Sr.; Colin Woodside, Lancaster Fairfield Union, 6-5, 245, So.; Kole Carter, Gallipolis Gallia Academy, 6-0, 195, Sr.; DB — Stephen Saxton, Circleville Logan Elm, 6-0, 190, Sr.

Offensive Player of the Year: Cody Bartrum, Pomeroy Meigs

Defensive Player of the Year: Stephen Saxton, Circleville Logan Elm

Coach of the Year: No coach selected

Special Mention

Andrew Oyler, Chillicothe Unioto; Clayton Howell, Waverly; Andrew Trego, Waverly; Micah Linton, Circleville Logan Elm; Jakob Sheumaker, Circleville Logan Elm; Dalton Conley, Circleville; Hunter Sunkle, Lancaster Fairfield Union; Braden Heston, Lancaster Fairfield Union; Kyle Garrett, Wash. Court House Washington; Anthony Sipple, Gallipolis Gallia Academy; Alex Hollar, Greenfield McClain; Bradley Clapper, New Lexington; Nick Combs, Pomeroy Meigs; Dalton Clark, Pomeroy Meigs

DIVISION V

First Team

OFFENSE

All-Purpose — Mason Peart, Williamsport Westfall, 6-3, 185, Sr.; Joel Dunkle, Chillicothe Zane Trace, 5-8, 165, Sr.; Mark Wray, Bidwell River Valley, 6-2, 205, Sr.; Forrest Hale, Wellston, 5-9, 180, Sr.; TE — Lucas Campbell, Ironton, 6-5, 210, Sr.; Trystan Matney, Ironton Rock Hill, 6-2, 205, Jr.; WR — Cody Swann, Oak Hill, 6-1, 180, Sr.; Chasen Burk, Wheelersburg, 6-2, 180, Sr.; Pierce Mowery, Chillicothe Zane Trace, 6-2, 180, Sr.; Kirk Morrow, Bidwell River Valley, 5-10, 175, Sr.; Lukas Thompson, Albany Alexander, 6-1, 160, Sr.; OL —Sam Hall, Wheelersburg, 6-4, 285, Sr.; Nick Metzler, Oak Hill, 5-8, 254, Sr.; Cameron Chitwood, Piketon, 6-0, 240, Sr.; Shea Grigsby, Albany Alexander, 6-2, 225, Sr.; Tyler Webb, Ironton, 6-6, 300, Jr.; Chris Williams, Wellston, 6-0, 255, Sr.; QB — Kyle Davis, Wheelersburg, 6-0, 175, Sr.; Dayton Hardway, Bidwell River Valley, 6-2, 200, Sr.; Cole Lowery, Portsmouth, 6-1, 171, So.; RB — Andrew Barker, Ironton, 6-1, 200, Sr.; Mason Chapman, Albany Alexander, 6-0, 200, Sr.; Danny Long, Ironton Rock Hill, 5-10, 205, Sr.; Donnie Borens, McDermott Northwest, 5-10, 205 Sr.; Austin Hollins, Portsmouth, 6-0, 190, Sr.; PK — Daylor Lewis, Wheelersburg, 5-7, 170, Jr.

DEFENSE

DL — Aiden Place, Chillicothe Zane Trace, 6-3, 210, Jr.; Chace Harris, Albany Alexander, 6-2, 225, Jr.; Hayden Robinson, Ironton, 6-3, 300, Sr.; Garrett Simon, McDermott Northwest, 6-2, 175, Sr.; Cain Madden, Minford, 6-3, 345, Sr.; LB —Desmond Young, Ironton, 6-1, 230, Sr.; Truman Love, Chillicothe Zane Trace, 6-1, 225, Sr.; Matt Smith, Piketon, 6-0, 240, Sr.; Justin Arrowood, Bidwell River Valley, 5-10, 215, Sr.; Trent Bradbury, Albany Alexander, 5-11, 195, Sr.; Reed Murnahan, South Point, 5-11, 205, Sr.; Xander Carmichael, Wheelersburg, 6-2, 200, So.; Jordan Brigner, McDermott Northwest, 6-0, 190, Sr.; Josh Davis, West Portsmouth Portsmouth West, 5-11, 240, Sr.; Eli Daniels, Minford, 6-3, 245, Sr.; DB —A.J. Marks, Albany Alexander, 5-10, 160, Sr.; Chance Blankenship, Ironton Rock Hill, 5-9, 190, Sr.; Jordan Howard, Wheelersburg, 5-9, 185, Sr.; Jake Darnell, Wheelersburg, 6-0, 175, Sr.; Willy Harris, Oak Hill, 5-9, 160, Sr.

Offensive Player of the Year: Kyle Davis, Wheelersburg

Defensive Player of the Year: Desmond Young, Ironton

Tri-Coaches of the Year: Rob Woodward, Wheelersburg; Alex Penrod, Albany Alexander; Dwane Hall, Chillicothe Zane Trace

Special Mention

Korey Ramsay, Chillicothe Zane Trace; Timothy Gibson, Chillicothe Zane Trace; Gabe Birkhimer, Piketon; Devon Brewster, Piketon; Ty Smittle, Bidwell River Valley; Mike Williams, Bidwell River Valley; Trey Russell, Albany Alexander; Cory Chapman, Albany Alexander; Hunter Edwards, Nelsonville-York; Brock Midkiff-Sands, Ironton; Travis Carey, Ironton; Austin Christian, Proctorville Fairland; Cameron Barnette, Ironton Rock Hill; Joey Riner, South Point; Brady Newsome, Wheelersburg; Austin Jenkins, McDermott Northwest; Job Swords, West Portsmouth Portsmouth West; Zach Maynard, Oak Hill; Andrew Kerns, Oak Hill; Nick Cox, Wellston; Braydon Wolmeldorf, Wellston

DIVISION VI

First Team

OFFENSE

All-Purpose — Isaac Thomas, Frankfort Adena, 5-11, 180, Sr.; Daniel Rutherford, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-0, 180, Jr.; WR — Tony Hatfield, Bainbridge Paint Valley, 5-9, 165, Sr.; TE — Bryce Romanello, Lucasville Valley, 6-1, 200, Sr.; OL —Brendan Meadows, Chesapeake, 6-0, 205, Sr.; Joel Taylor, Crooksville, 6-3, 245, Sr.; Jordan Spradlin, Lucasville Valley, 6-4, 295, Sr.; QB — Bryan Rolfe, Lucasville Valley, 6-2, 190, Sr.; Anthony McFadden, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 175, Sr.; Casey McComas, Chesapeake, 5-9, 155, Jr.; RB —Cale Free, Frankfort Adena, 5-10, 185, Sr.; Teagan McFadden, Bainbridge Paint Valley, 5-10, 190, Sr.; Jacob Clark, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-5, 160, Jr.; Blake Howard, Lucasville Valley, 5-11, 165, Sr.; PK — Hunter Miles, Chillicothe Southeastern, 5-11, 200, Sr.; Wesley Stephens, Chesapeake, 6-3, 135, Jr.; Chip Russell, Crooksville, 6-0, 180, Jr.

DEFENSE

DL — Drake Stanforth, Bainbridge Paint Valley, 6-1, 185, Jr.; Jacob Johnson, Chesapeake, 6-1, 215, Sr.; LB — Tanner Dolen, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-2, 195, Sr.; Brad Meadows, Chesapeake, 6-5, 220, Sr.; Chaz Love, Crooksville, 5-10, 185, Sr.; Drew Wolford, Lucasville Valley, 6-1, 235, Sr.; J.T. Ward, Lucasville Valley, 5-9, 160, So.; DB — Kent Dunn, Chillicothe Southeastern, 6-2, 185, Sr.; Austin Blevins, Bainbridge Paint Valley, 5-9, 165 Jr.; P — Caleb Johnson, Bainbridge Paint Valley, 6-2, 210, Sr.

Offensive Player of the Year: Anthony McFadden, Bainbridge Paint Valley

Defensive Player of the Year: Drew Wolford, Lucasville Valley

Co-Coaches of the Year: Pete Hollon, Bainbridge Paint Valley; Andy Clark, Chesapeake

Special Mention

Billy Doyle, Chillicothe Huntington; Wyatt Shanton, Frankfort Adena; Carson Stauffer, Chillicothe Southeastern; Maccoy Brown, Chesapeake; Josh Krech, Bainbridge Paint Valley; Tanner Henry, Coal Grove Dawson-Bryant; Travis Waulk, Coal Grove Dawson-Bryant; Dalton Banik, Crooksville; Daulton Finck, Crooksville; Derek Burk, Lucasville Valley

DIVISION VII

First Team

OFFENSE

All-Purpose — Deijon Bedgood, Belpre, 6-2, 155, Jr.; Jordan Freeman, Manchester, 6-0, 180, Sr.; WR — Kamron Curry, Glouster Trimble, 5-11, 170, Jr.; Montana Brooker, Waterford, 5-9, 140, Sr.; Kane Hutchinson, Crown City South Gallia, 6-0, 165, Sr.; Garrett Bartley, Corning Miller, 5-9, 155, Sr.; OL —Blaine Scott, Sciotoville Community East, 6-5, 301, So.; T.J. Spears, Glouster Trimble, 5-10, 215, Sr.; Joe Beegle, Racine Southern, 6-2, 295, Sr.; Ross Keller, Reedsville Eastern, 6-3, 265, Sr.; QB —Andrew Losey, Glouster Trimble, 6-2, 170, Sr.; Tavian Miller, Belpre, 6-0, 195, Sr.; Isaac Huffman, Waterford, 5-11, 160, Jr.; Landon Hutchinson, Crown City South Gallia, 6-1, 175, Sr.; RB — Akia Brown, Sciotoville Community East, 6-0, 180, Jr.; Isaiah Geiger, Crown City South Gallia, 5-11, 161, Sr.; Justice Jenkins, Glouster Trimble, 6-1, 195, Sr.; Kody McKinniss, Corning Miller, 5-9, 170, Sr.; Sam Kayser, Portsmouth Notre Dame, 5-9, 145, Jr.; Cole Fremont, Beaver Eastern, 6-1, 205, Sr.

DEFENSE

DL — Jacob Stevens, Glouster Trimble, 6-0, 250, Sr.; Nathan Mason, Belpre, 6-3, 240, Sr.; Dakota Watson, Willow Wood Symmes Valley, 6-5, 240, Sr.; Cameron Meadows, Willow Wood Symmes Valley, 5-11, 205, Sr.; LB — Aaron Bazler, Portsmouth Notre Dame, 6-2, 170, Jr.; Eric Worstell, Belpre, 6-2, 210, Sr.; Tyler Dement, Willow Wood Symmes Valley, 6-0, 195, Sr.; Seattle Compston, Corning Miller, 6-2, 210, So.; Jacob Cruse, Beaver Eastern, 5-11, 205, Jr.; DB —Tommy Ramthun, Racine Southern, 5-10, 150, Sr.; Ethan Gifford, 5-11, 205, So., Sciotoville Community East

Offensive Player of the Year: Justice Jenkins, Glouster Trimble

Defensive Player of the Year: Tyler Dement, Willow Wood Symmes Valley

Co-Coaches of the Year: Greg Adams, Belpre; Sean Bartley, Corning Miller

Special Mention

Matthew Colvin, Belpre; Josh Moore, Belpre; Tyler McCutcheon, Waterford; Teddy Smith, Waterford; Collin Webb, Willow Wood Symmes Valley; Tyler Darnell, Franklin Furnace Green; Ty Carpenter, Crown South Gallia; Johnny Sheets, Crown City South Gallia; Blake Johnson, Racine Southern; Dylan Smith, Racine Southern; Cameron Richmond, Reedsville Eastern; Bryce Guthrie, Glouster Trimble; Jonathan Roback, Glouster Trimble; Dakota Smathers, Glouster Trimble; Carson Starlin, Corning Miller; A.J. Cobb, Stewart Federal Hocking; Ethan Carver, Sciotoville Community East; Michael Collins, Portsmouth Notre Dame; Isaiah Johnson, Portsmouth Notre Dame; Jared Stricklett, Manchester

Photo courtesy of Ruth Boll Wheelersburg quarterback Kyle Davis was named the Division V Associated Press Player of the Year.
http://portsmouth-dailytimes.com/wp-content/uploads/2015/11/web1_12-FbWbRw15-2222-.jpgPhoto courtesy of Ruth Boll Wheelersburg quarterback Kyle Davis was named the Division V Associated Press Player of the Year.
comments powered by Disqus