Shawnee State University 2016 graduates


Nearly 490 Shawnee State University students graduated at this year’s Spring Commencement Ceremony.

Sixteen students are graduating with Master’s Degrees, 294 with Bachelor’s Degrees, and 179 with Associate Degrees. Many SSU graduates are honors students, with 36 graduating Summa Cum Laude, 47 Magna Cum Laude and 77 Cum Laude.

GRADUATE DEGREES

College of Arts and Sciences

Angela K. Henniger Mathematical Sciences

College of Professional Studies

Samiah Albeshi Curriculum and Instruction, Azzah Mohammed Albishi Intervention Specialist K-12, Zahra Adil Hassan, Alhamoud Intervention Specialist K-12, Raniah Aljohani Curriculum and Instruction, Khalaf Alotaibi Intervention Specialist K-12, Abdulelah Mubarak Alqahtani Intervention Specialist K-12, Amjad Abdullah Alqahtani Intervention Specialist K-12, Reem Naji Alsaleem Intervention Specialist K-12, Saleh Mohamed Alshatri Curriculum and Instruction, Lama Alsubaie Curriculum and Instruction, Mohammad Suliman Alsubhi Curriculum and Instruction, Kendra Eichenlaub Intervention Specialist K-12, Caroline Nicole Hall Intervention Specialist K-12, Jeremy S. Kerns Intervention Specialist K-12, Matthew Shane Rosler Intervention Specialist K-12, Scott E. Struckel Intervention Specialist K-12

BACCALAUREATE DEGREES

College of Arts and Sciences

Atemnkeng Alemnji Natural Science, Arif Muteb Alshammari International Relations, Ethan James Arbaugh Natural Science, Sarah Jessica Armstrong Fine Arts, Carma Jo Baker Fine Arts, Garrick Jacob Baker History, Crystal Ball Natural Science, Sarah Barnett-Virgin Psychology, Shawn R. Beachy Fine Arts, Dean Allen Richard Begley Fine Arts, John Robert Bender Psychology, Alexandra L. Bennington Chemistry,Mark Andrew Bentley Biology, Ishia Carmel Brickey Natural Science, Richard Allen Briggs Social Science, Morgan Brisker Sociology, Monica Jean Broyles Fine Arts, Michael D. Burns Fine Arts, Monica Lynn Burton Fine Arts, Andrea Marie Carter Sociology, Alana Noel Chandler Psychology, Jonathan Clevenger Chemistry, Danielle Dana Cline Social Science, Julie Marie Contos Psychology, Mark I. Cooper II Natural Science, James Bradley Cornwell Natural Science, Kelle C. Craft Philosophy and Religion, Sarah Michelle Cremeans Biology, Erin K. Dailey Psychology, Molly McKenzie Dargavell Biology, Chelsea R. Davis Psychology, Jordan Nicholle Dever Biology, Gavin M. Dillow Psychology, Willam Cale Doering Psychology, Jordanna Juliette Downing Natural Science, Jessica Marie Edingfield Psychology, Kendra Eldridge Biology, Anjanett Everman Sociology, Jessica M. Fair Biology, Emily E. Fancher Natural Science, Terra Fannin Sociology, Jeffrey Dylan Felty Natural Science, Sarah Elizabeth Folger Psychology, Ashley Ariel Foster History, Taylor D. Foy Psychology, Jeremiah B. Garay II Fine Arts, Whitney Ashley Goode Psychology, Nicholas J. Gouch Sociology, Chase Dakota Gray Fine Arts, Alison Nicole Hammonds Biology, Rachel Lynne Hardgrove Sociology, Jacob Z. Henry Sociology, Denise M. Henson Social Science, Samantha Nichole Hinton Psychology, Richie Holsinger English Humanities, James D. Hull History, Lydia Rose Jenkins Sociology, Melissa Paige Johns Sociology, Karen Johnson-Leedom Social Science, Bryan Kaelin Fine Arts, Alex Donald Karger Fine Arts, Josie Rachelle Keating History, Danielle Lynn Keeton Fine Arts, Jessica Dawn Keeton Natural Science, Lyna Marquiette Kelley English Humanities, Mollie Sueann King Psychology, Emily Alice Likens Psychology, Christa Gale Little Biology, Jazzy Johelen Lowe Sociology, Kayla Renee Mahone Sociology, Timothy Connor Markworth Fine Arts, Marlee Kay Martin International Relations, Jeffrey Lee Martin Jr. Biology, Scott Michael McCormick History, Tabatha Ann McKinney Sociology, Lisa Ilene Miller-Allard Natural Science, Kristin Suzanne Mullican Natural Science, Jessica Danielle Mullins Social Science, Brandi Lee Nickels Biology, Chelsey K. Noble Fine Arts, Jacob A. Paden History, Joshua Ray Pelfrey Social Science, Leah Shay Pence Natural Science, Erin Marie Phillips English Humanities, Lindsey Megan Polsley Biology, Clark A. Porter Fine Arts, Addison Beau Creed Poteet Social Science, Austin M. Raines Sociology, Rachel Lynn Rawlings Natural Science, Austin K. Riffe Social Science, Lacy Dawn Riley Psychology, Emily Jean Rogers Natural Science, Lance A. Rose Psychology, Lance A. Rose Biology, Teona M. Rudy Sociology, Kaitlin Lorelle Setty History, Kirsten Leandra Setty History, Darren Shepherd Social Science, Connor Paul Sherman Fine Arts, Nickolas Sherman Fine Arts, Kasey Jo Simpson Social Science, Dylan Michael Stevens Sociology, Kelsea Stidham Social Science, Adam Z. Thompson International Relations, Rebecca Anne Thomson Social Science, Rachel M. Truhan Sociology, Heather M. Tyler Psychology, Daniel R. Van der Mallie Psychology, Ashley Victoria Waldorf Fine Arts, Lindsey Nicole Walker Sociology, Bubba Watkins Fine Arts, Amelia Marie Webb Natural Science, Sara Beth Wellman Psychology, Nolan David West Fine Arts, Andrea Le’Shea Nicole White Psychology, Kyle A. Williams Biology, Jody Della Winkler Psychology, Deryk Wolin Fine Arts, Cynthia L. Zinkhon Sociology, Jordan M. Zweigart Psychology, Jesse Abraham Fine Arts

College of Professional Studies

Brittany N. Abrams Athletic Training, Angela R. Acox Business Administration, Amanda M. Adams Early Childhood Education PreK-3, Chelsea Ann Adams Business Administration, Laura Beth Addington Multiage Intervention Specialist K-12, James Albracht Digital Simulation and Gaming Engineering Technology, Nathaniel Allard Plastics Engineering Technology, Markia Brianna Ashe Sport Studies, Eli B. Barker Business Administration, Megan Barnes Sport Studies, Jeremy Bennington Sport Studies, Hayle Blair Early Childhood Education PreK-3, Jeremy Roy Blankenship Jr. Business Administration, Keith D. Blevins Business Administration, James T. Britt II Sport Studies, Caleb Matthew Brown Digital Simulation and Gaming Engineering Technology, Megan Rae Brown Business Administration, Michael J. Brown Business Administration, Tashana Hope Brown Early Childhood Education PreK-3, Sara Ann Buckner Business Administration, Timothy J. Burton Nursing, Madeline Rose Carpenter Business Administration, Devon Carter Sport Studies, Amber N. Cavallaro Business Administration, Chelsea Jade Cavender Nursing, Amber Dawn Chamblin Middle Childhood Educaton 4-9, Nicholas F. Cotterman Sport Studies, Courtney LaMonde Crabtree Early Childhood Education PreK-3, Austin M. Craig Business Administration, Michael Caleb Daniels Environmental Engineering Technology, Laynee Alexandra Davis Early Childhood Education PreK-3, Emily Paige Dearfield Athletic Training, Nicholas M. Derrow Business Administration, Hannah M. Dittoe Sport Studies, Collyn Downing Digital Simulation and Gaming Engineering Technology, Taylor P. Dryden Computer Engineering Technology, Matthew P. DuCharme Digital Simulation and Gaming Engineering Technology, Dante Joseph Dunston Sport Studies, Kayla Renae Dye Early Childhood Education PreK-3, Nathan Ehrhart Business Administration, Holly Elizabeth Eichenlaub Early Childhood Education PreK-3, Kaci R. Evans Environmental Engineering Technology, Daniel Richard Farley Business Administration, Abigail Marie Feuchter Sport Studies, Kelsey Lynne Flowers Early Childhood Education PreK-3, John H. France II Athletic Training, Ashley Nicole Galbraith Early Childhood Education PreK-3, D’Marcus Gardner Business Administration, Jill Renee Gardner Athletic Training, Chad Stephen Garn Plastics Engineering Technology, Breydon Gates Business Administration, Amber Elizabeth Grooms Athletic Training, Samantha Jo Groves Business Administration, Krissia Danielle Gulley Multiage Intervention Specialist K-12, Marissa P. Hamilton Multiage Intervention Specialist K-12, Nicole Danielle Harmon Athletic Training, Caleb C. Heidenreich Computer Engineering Technology, Lucas Timothy Estel Hileman Business Administration, George L. Hill Jr. Business Administration, Mary E. Hoover Nursing, Stephanie Hopper Digital Simulation and Gaming Engineering Technology, Taylor Charles Howard Business Administration, Seth Austin Jacobs Computer Engineering Technology, Carey James Sport Studies, Richard Joseph Janita Digital Simulation and Gaming Engineering Technology, Cally Marie Jones Early Childhood Education PreK-3, Parker J. Kamer Computer Engineering Technology, Benjamin D. Keating Business Administration, Rebecca A. Keaton Early Childhood Education PreK-3, Alexis N. Kegley Nursing, Blake Austin Kehres Nursing, Aaron Joseph King Athletic Training, David C. King Business Administration, Jacob John Knight Multiage Intervention Specialist K-12, Trevor D. Kronk Computer Engineering Technology, Shana Lawhorn Business Administration, Allen Joseph Leatherwood Plastics Engineering Technology, Cassey Marie Lee Nursing, Melissa S. Loper Multiage Intervention Specialist K-12, Donald Keith Loughry II Digital Simulation and Gaming Engineering Technology, Katherine A. Lowe Multiage Intervention Specialist K-12, Haley Rae Lykins Athletic Training, Blake McClelland Sport Studies, Caitlyn McClelland Business Administration, Rachael M. McGraw Early Childhood Education PreK-3, Tara Rae McNeese Multiage Intervention Specialist K-12, Maurice Landon McPherson Digital Simulation and Gaming Engineering Technology, Taylor Brooke McQuiniff Nursing, Pasquale Francesco Mensah Business Administration,Justin A. Meyer Plastics Engineering Technology, Ashley Nicole Miller Business Administration, Bethany Lynn Misner Early Childhood Education PreK-3, Amber Marie Montavon Business Administration, Hannah Bre Ann Moore Multiage Intervention Specialist K-12, Misty Kay Moore Business Administration, Kassandra Denise Mullins Environmental Engineering Technology, Jacob W. Murphy Plastics Engineering Technology, Brittany Rene Nelson Business Administration, Jacob Douglas Noble Sport Studies, Karlie Linda O’Brien Nursing, Joshua Sean O’Connor Computer Engineering Technology, Aaron Joseph O’Rourke Computer Engineering Technology, Edith Osei-Gyamfi Business Administration, Yixuan Pan Educational Studies, Daniel Perkins Digital Simulation and Gaming Engineering Technology, Jacob Paul Pfeifer Computer Engineering Technology, William Andrew Phillips Business Administration, Mallory Shane Phipps Early Childhood Education PreK-3, Nathaniel R. Pinkerton Sport Studies, Nolan James Potter Athletic Training, Andrea P.M. Powell Multiage Intervention Specialist K-12, Elizabeth Mary Prayner Business Administration, Ben Pulsford Sport Studies, Megan Kerissa Rakes Athletic Training, Stephen T. Ratcliff Plastics Engineering Technology, Heather Nicole Ratliff Nursing, William Clarence Ratliff III Plastics Engineering Technology, Samantha Renee Rietschlin Nursing, Robert J. Rigsby Computer Engineering Technology, Brooke Emily Roberts Early Childhood Education PreK-3, Deanna M. Roberts Early Childhood Education PreK-3, Jordon Taylor Ross Business Administration, Jessica Ray Rothwell Business Administration,Idris Said Digital Simulation and Gaming Engineering Technology, Mark N. Salisbury Digital Simulation and Gaming Engineering Technology, Courtney Breann Shaw Plastics Engineering Technology, Alison P. Shepherd Business Administration, Emma Christine Shoemaker Business Administration, Emily June Shope Environmental Engineering Technology, Joshua Lee Sloas Plastics Engineering Technology, Alexandria Ashleigh Clark Smith Business Administration, Madison Paige Smith Business Administration, Alisha Nicole Smoke Multiage Intervention Specialist K-12, Kanessa Davielle Snyder Athletic Training, Timothy L. Sowers Multiage Intervention Specialist K-12, Sarah Elizabeth Spires Business Administration, Nathan Wayne Stephens Educational Studies, Ronald H. Strickland Plastics Engineering Technology, Lucas Stuart Sport Studies, Dijia Sun Educational Studies, Anthony Tate Business Administration, Dakota Terry Digital Simulation and Gaming Engineering Technology, Kayla Anissa Thomas Sport Studies, Brooklyn Nichol Thompson Early Childhood Education PreK-3, Kelsey Rae Thompson Athletic Training, Nicolas A. Tingle Sport Studies, Natasha D. Turner Business Administration, Shelby Lynn Walker Multiage Intervention Specialist K-12, Cody G. Watkins Business Administration, Alexandra Bronwen Weaver Plastics Engineering Technology, Joseph Richard Webster Sport Studies, Breelyn Elizabeth Wells Early Childhood Education PreK-3, Kyle A. Williams Business Administration, Natasha Elizabeth Wilson Sport Studies, Mason William Wisner Sport Studies, Donovan Wonacott Plastics Engineering Technology, Seth Dean Young Business Administration

University College

Sylvia L. Baldridge Individualized Studies, Gideon K. Bayuo Individualized Studies, Beth J. Francisco Individualized Studies, Brandi Jones Individualized Studies, Brittany M. Kuhn Individualized Studies, Mitchell Edward Lendenski Individualized Studies, Robert Eugene Neal III Individualized Studies, Jamie Denise Rodgers Individualized Studies, Markita Shonvone Smith Individualized Studies, Delano Thomas Individualized Studies, Stephanie M. Veldman Individualized Studies, Matthew W. Wilson Individualized Studies

ASSOCIATE DEGREES

College of Arts and Sciences

Thomas G. Armstrong Natural Science, Jason D. Chaffin Natural Science, Cameron Anthony Lattimer Arts / Humanities, Amber Marie Montavon Arts / Humanities, Anna Ortiz-Trankina Arts / Humanities, Justin Michael Ottney Arts / Humanities, Heather R. Parsley Social Science, Austin M. Raines Social Science

College of Professional Studies

Austin Adams Electromechanical Engineering Technology, Tarra Leigh Allard Nursing, Emma Taylor Anderson Respiratory Therapy, Rachael LeAnn Archibald Business Management Technology, Laura Bayes Radiologic Technology, Mackenzie Marie Bee Respiratory Therapy, Justin T. Bell Nursing, Devin Paul Blythe Dental Hygiene,Chelsea Darlene Bolen-Tackett Nursing, Britney Leigh Ann Bowen Dental Hygiene, Melissa D. Boyes Nursing, Rebecca Nicole Bruner Physical Therapy Assistant, Eric Russell Bruso Nursing,Elizabeth Rachelle Burns Physical Therapy Assistant, Jill Renee Burton Occupational Therapy Assistant, Jessica Canterbury Nursing, Rachel Jean Carver Respiratory Therapy, Allyson Renee Casey Dental Hygiene, Hannah Marie Cassidy Dental Hygiene, Jamie Lynn Clark Respiratory Therapy, Courtney Marie Clemens Occupational Therapy Assistant, Cody M. Coffey Nursing, Lacey D. Collins Occupational Therapy Assistant, Colton L. Cox Occupational Therapy Assistant, Kreig Daniel Crabtree Electromechanical Engineering Technology, James Ray Crabtree II Nursing, Bailee Marie Creeks Dental Hygiene, Cara Jo Ellen Crisp Occupational Therapy Assistant, Brianna Grace Cydrus Medical Laboratory Technology, Jordan Darlene Dailey Occupational Therapy Assistant, Jessica Y. Dart Respiratory Therapy, Kourtney Brooke Davis Medical Laboratory Technology, Christine L. Dawson Nursing, Randall Deaton Physical Therapy Assistant, Shelby Jo Doyle Business Management Technology, Deanna Marie Dyer Physical Therapy Assistant, Stephanie England Nursing, Abagale Dawn Evans Business Management Technology, Robert Matthew Fannin Medical Laboratory Technology, Kelsey Nicole Fife Occupational Therapy Assistant, Jessica M. Fink Occupational Therapy Assistant, Emily N. Flack Medical Laboratory Technology, Jeffrey W. Forbes II Radiologic Technology, Sarah L. Freeman Nursing, Donella S. Gambill Medical Laboratory Technology, Angela Kayleen Gibson Nursing, Kenadie Lynn Gibson Nursing, Erin Renee Gillispie Legal Assisting Technology, Hannah Renee Gillum Business Management Technology, Allison O’Neil Glockner Nursing, Haley Brianne Glockner Occupational Therapy Assistant, Melissa Denise Green Nursing, Savanah Lara Griffith Dental Hygiene, Mercedes Elizabeth Grisham Radiologic Technology, Andrew Gulley Occupational Therapy Assistant, Melissa J. Haag Legal Assisting Technology, Hailee Destiny Haas Dental Hygiene, Ryan Benjamin Hackworth Information Technology Management, Leah E. Haines Respiratory Therapy, Jordan Russell Hairston Physical Therapy Assistant, Jonathan Haislop Occupational Therapy Assistant, Kala F. Hall Nursing, Nathaniel Scott Mustain Hall Radiologic Technology, Katrina D. Hayslip Occupational Therapy Assistant, Corey Henschen Physical Therapy Assistant, Dustin Murray Herbert Occupational Therapy Assistant, Samantha Nichole Hinton Occupational Therapy Assistant, Megan McKim Holbrook Respiratory Therapy, Devonna Joy Holcomb Occupational Therapy Assistant, Courtney R. Horsley Legal Assisting Technology, Hannah C. Hougland Nursing, Tiffany Renee Hughes Medical Laboratory Technology, Kiya Kay Humphreys Medical Laboratory Technology, Justin Thomas Ingles Physical Therapy Assistant, Tara Jeffers Respiratory Therapy, Karen Johnson-Leedom Legal Assisting Technology, Larisa Kaylyn Joseph Nursing, Amanda Jane Keeton Physical Therapy Assistant, Allison Lorene Kremin Occupational Therapy Assistant, Paul Ryan Krum Physical Therapy Assistant, Noley Beth Kryling Dental Hygiene, Brittany Morgan Kuhn Respiratory Therapy, Jennifer Lynn Kyle Nursing, Maddison Paige Leep Dental Hygiene, Sydney Faith Legg Business Management Technology, Brittany Dawn Lemmings Nursing, Alanna Jane Leslie Electromechanical Engineering Technology, Madison Lee Lewis Radiologic Technology, Ryan Wade Linkous Physical Therapy Assistant, Jessica A. Lute Nursing, Maegan Danyelle Lynn Nursing, Jonda Leona Lyons Nursing, Kathern R. Madden Radiologic Technology, Theressa Lynn Mangus Nursing, Kaylin J. Mason Business Management Technology, Evan Andrew Maynard Electromechanical Engineering Technology, Matthew Tyler McDaniel Electromechanical Engineering Technology, Kristina Marie Mellenkamp Physical Therapy Assistant, Megan P. Montgomery Respiratory Therapy, Tyler D. Montgomery Business Management Technology, Katie N. Moore Radiologic Technology, Brittany Michele Mounts Physical Therapy Assistant, Dawn Charlene Munyan Medical Laboratory Technology, Haylee Dawn Murphy Nursing, Laura Jessica Mustard Nursing, Kendra Michelle Neville Accounting Technology, Seth Odle Occupational Therapy Assistant, Jessica L. Parker Radiologic Technology, Nathan Parks Nursing, Mariah Jade Patton Occupational Therapy Assistant, Adam D. Pearl Occupational Therapy Assistant, Taylor Pennington Medical Laboratory Technology, Macey Elizabeth Pesicek Dental Hygiene, Evelynne M. Petty Nursing, Rose Marie Phillippo Dental Hygiene, Courtney Megan Plymesser Dental Hygiene, Patricia F. Preston Occupational Therapy Assistant, Samuel P. Price Nursing, Tiffany Danielle Prichard Dental Hygiene, Cory L. Prose Accounting Technology, Jarrod Chad Ramsey Business Management Technology, Brandy Leeann Reese Early Childhood Development, Cory A. Reeves Nursing, Cassandra G. Reynolds Occupational Therapy Assistant, Evelyn Richmond Nursing, Hannah N. Rideout Respiratory Therapy, Chandler Rigdon Occupational Therapy Assistant, Kayla Nicole Riggs Nursing, Carrie Michelle Robinson Dental Hygiene, Emily Jean Rogers Occupational Therapy Assistant, Carly Jade Ann Roush Occupational Therapy Assistant, Ashley Marie Nicole Saylor Dental Hygiene, Amber Lyn Scott Respiratory Therapy, Natasha Sears Nursing, Jordan Anthony Selbee Business Management Technology, Ashley Renee Sharp Radiologic Technology, Samuel Kurtis Shelton Radiologic Technology, Jayne C. Sherrett Medical Laboratory Technology, Thomas David Shipley Physical Therapy Assistant, Carolyn B. Shockley Computer Aided Drafting and Design, Caleb S. Sibert Occupational Therapy Assistant, Megan Brianne Sizemore Respiratory Therapy, Andrea Loren Slocum Business Management Technology, Brandon Eugene Smith Electromechanical Engineering Technology, Miranda Rachele Smith Nursing, Holly A. Southworth Nursing, Haley Stambaugh Radiologic Technology, Christina Brooke Staten Nursing, Brian Taylor Stiers Respiratory Therapy, Brittany Ann Taylor Medical Laboratory Technology, Nichole I. Taylor Nursing, Shannon Lynn Tennant Legal Assisting Technology, Mikala Kristen Thompson Respiratory Therapy, Justin Tinsley Electromechanical Engineering Technology, Joshua Twaddle Radiologic Technology, Jacob E. Urich Physical Therapy Assistant, Christopher VanBibber Nursing, Deven VanBibber Physical Therapy Assistant, Tanya Leanne VanScoy Nursing, Stephanie M. Veldman Radiologic Technology, Hannah Marie Walker Dental Hygiene, Keyana Ward Dental Hygiene, Makayla Marie Westfall Occupational Therapy Assistant, Kourtney Wolfe Dental Hygiene, Kaitlyn Kraegienne York Respiratory Therapy, Jenni Young Occupational Therapy Assistant, Amanda Denne Zurface Jones Nursing

University College

Jeffrey R. Holdbrook General Studies, Michelle D. Priode General Studies, Jessica L. Swords General Studies

comments powered by Disqus